Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
07 HAZİRAN Çarşamba 18:40

TTSO Başkanı Coşkun’dan depreme ilişkin değerlendirme

Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun, Türkiye’de meydana gelen depremler ile ilimizde yaşanması muhtemel depreme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-02-2023 18:41
TTSO Başkanı Coşkun’dan depreme ilişkin değerlendirme

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli meydana gelen ve 10 ilde büyük ve can alıcı hasarlara sebep olan depremin binlerce insanın ölümüne sebep olduğunu belirten TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Coşkun, “Bilimin ışığında çalışmalar yapan bilim insanların ve deprem konusunda uzmanlaşmış jeologların, jeolojik tespitleri; görüşleri göz önünde bulundurarak Ovacık, Pülümür, Yedisu, Karlıova ve Nazmiye fay hattındaki enerji yüklenmesi tespit edilmiştir. Zamanı ve saati bilinmese de bu fay hatlarının hareketli olabileceğini düşünülmektedir. Deprem, coğrafyamızda göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçekliktir. Engellenmesi mümkün olmayan bir gerçek olsa da deprem öncesi ve sonrasında yaşanacak bir afete hazırlıklı olmak bu afeti asgari hasarla atlatmak ya da hasarsız atlatmak mümkün” dedi.

İLİMİZ DEPREM AFETİNİ EN AZ HASARLA ATLATMAYA HAZIR MI?

Açıklamasında meydana gelebilecek bir depremi kentimizin en az hasarla atlatmaya hazır olup olmadığını sorusuna yer veren Coşkun, “Bütün bu soruların cevabı için Ticaret ve Sanayi odası ve Esnaf Sanatkârlar odası başkanları olarak valilik ve belediye ziyaret edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; valilik nezdinde bağlı merkezi kurumlar, yerel yönetimler, üniversite AFAD, meslek odaları, kaymakamlıklar, belediyelerin ve STK temsilcilerinin katılacağı deprem öncesi proje uygulama, denetim ile afet sonrası yapılması gereken bütün konuların ele alınacağı geniş kapsamlı toplantının, en kısa sürede yapılmasına karar verilmiştir. Üzerinde hemfikir olunan bu toplantının ivedilikle yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Yaşanan yıkıcı depremin ardından bölgeye giden Vali Mehmet Ali Özkan başta olmak üzere dayanışma gösteren il milletvekillerine, kaymakamlara, belediye başkanlarına, arama kurtarma ekipleri, meslek odası ve sivil toplum kuruluşları ile gönüllülere teşekkür eden Coşkun, “Bunların yanında yürekli ve yardımsever üyelerimize, il içinden ve dışından yüreği güzel tüm dostlara, herkesin acısını acısı bilerek dayanışmaya koşan Dersim Halkına, bu özverili çalışmaları için sonsuz şükranlarımı sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR