Hollanda Büyükelçiliği tarafından desteklenen Yerel Yönetimlerde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını Ana Akımlaştırma Projesi, Dersim Belediyesi ve I4D ortaklığında gerçekleştirildi.

14 Nisan tarihindeki açılışla başlayan proje kapsamında 15 Nisan Cumartesi günü “Yerelde Ekolojik Krizle Mücadele” atölyesi düzenlendi.

Bu kapsamda, Prof. Dr. Doğanay Tolunay Sürdürülebilir Kalkınma ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Doğrultusuna Yerelde İklim ve Biyoçeşitlilik, Naz Baykan İklim Krizi: Bizi Neler Bekliyor?, Doç. Dr. Örgen Uğurlu İklim Değişikliğine ve Doğal Afetlere Dirençli Kentler, Dr. İsmail Talih Güven Kentleşme ve Afetler başlıklı konuşmalar yaptı.

Uzman konuşmalarının ardından masa toplantılarına geçildi. Yerelde Azaltım Stratejileri: Atık Yönetimi, Enerjinin ve Doğal Kaynakların Sürdürülebilirliği başlığında MMO Kent Komisyonu üyesi Levent Büyükbozkırlı moderatörlüğünde, İklim Değişikliğine ve Doğal Afetlere Karşı Tunceli’nin Kentsel Direncini Artırmak başlığında Dr. Öğr. Üyesi Barış Gence Baykan’ın moderatörlüğünde, Ekolojik Krize İlişkin Dayanışma Ağları Yaratma, Eğitim ve Yurttaş Katılımı başlığında Yurttaşlık Derneği’nden Emel Kurma’nın moderatörlüğünde, Yerelde Ekoloji Finansmanı, Yeşil Dönüşüm ve Politik Ekoloji başlığında Prof. Dr. Fuat Ercan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Belediyeden projeye ilişkin yapılan açıklamada, “Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan yerel yönetim emekçisi arkadaşlarımıza, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü temsilcisine, MUDAK’a, Eğitim Sen İl Yönetimine, Dersim Kültür ve Doğa Derneği’ne, Dersim Sanayi ve Ticaret Odası’na, KAMER’e, Tunceli Barosu’na, Ovacık Doğal Kooperatifi’ne, ilçe belediyelerinden katılım sağlayan arkadaşlarımıza teşekkür ederiz” denildi.