Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 EKİM Çarşamba 07:28

Arêyê Kay’ın , “Kanada” oyununa yoğun ilgi

Yazar ve yönetmenliğini Yılmazcan Şare’nin yaptığı “Kanada” isimli tiyatro oyununa sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-07-2023 09:55
Arêyê Kay’ın , “Kanada” oyununa yoğun ilgi

Arêyê Kay (Oyun Değirmeni) tiyatro grubunun yönetmeni Yılmazcan Şare tarafından yazılan ve yönetilen “Kanada” isimli tiyatro oyununun gösterimi, Hüseyin Güntaş Kütüphanesi ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türkçe, Zazaca/Kırmancki diyalogların yer aldığı tiyatro oyunu, sanatseverlerden tam not aldı.

Gösterimin ardından katılımcılara ilgilerinden ötürü teşekkür eden Yönetmen Yılmazcan Şare, Dersim’den son zamanlarda başta Kanada olmak üzere yurtdışına 7 bin civarında insanın göç ettiğini, oyunda da bu konuyu işlediklerini söyledi.

Bir süre önce Amerika’ya giden ve orada hayatını kaybeden Murat Korkmalı’dan bahseden Şare, “Marko” olarak bilinen Korkmalı’nın cenazesinin Amerika’dan türlü zorluklarla memleketine getirilebildiğini belirtti.

1960’lı yıllardaki Almanya göçünden bahseden Şare, “O dönem, dedelerimiz, ninelerimiz türlü zorluklar çekti. Kimi aileler dağıldı. İnsanlarımız, gittikleri ülkelerde kötü muamelelerle karşılaştı. Yaşanan o sıkıntılı süreç sonrası gelecek kuşakların rahat etmelerini bekledik ancak maalesef tam öyle olmadı. Kimi kuşaklar ailelerinden kopuk hale geldi. Kimi gençlerimiz uyuşturucu batağına saplandı” dedi.

Bütün bu yaşananların toplum bilimciler tarafından iyi analiz edilmesi gerektiğine vurgu yapan Şare, “Çözüm odaklı yaklaşımlarla bu sorunların giderilmesi konusunda herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Dersim’deki demografik yapının yaşanan göçler nedeniyle değişmeye başladığını ifade eden Yılmazcan Şare, bu anlamda gerek yaşanan göçün önlenmesi, gerek geriye dönüşlerin sağlanması gerekse de dil ve kültüre sahip çıkmanın çok daha önemli hale geldiğini kaydetti.

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR