Uzun yıllar Almanya’da yaşayan iş insanı Kemal Karadağ, Pülümür ilçesindeki konaklama sorununu çözmek amacıyla ilçede otel açtı. Karadağ, daha sonra ise, kendi köyü olan Kocatepe’de ismini köyün eski adından alan “Askireg otel” projesini hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Yaklaşık 3 yıl süren inşaat sürecinin ardından tamamlanan otel, geçtiğimiz Eylül ayında hizmet vermeye başladı. Büyük ve küçükbaş hayvanların yer aldığı kendi çiftliği ve küçük çaplı marangozhanesi de bulunan otelde şu an itibariyle 30 kişilik istihdam sağlanıyor.

Dersim merkeze 75, Pülümür’e 38 ve Erzincan’a 100 kilometre uzaklıkta yer alan otel, doğaya en az zarar veren ısı pompalarıyla ısıtılıyor. Konaklama için gelen misafirlere sunulan süt ve et ürünleri şirket bünyesinde faaliyet gösteren çiftlikten karşılanıyor. Yöresel taş ve ahşap malzemelerle tasarlanan mimarisiyle bölgenin otantik ruhunu yansıtan otelde, yüzme havuzu, saunalar ve spor salonu bulunuyor.

İçeride 60, terasta ise 150 kişilik oturma yeri mevcut olan restoran hizmeti de verilen otelde konaklayanlara mevsime göre turlar da düzenleniyor.

Tesise ilişkin bilgi veren Otel Müdürü Cafer Çınar, “Otelimizde 9’u süit, 15’i de iki kişilik oda olmak üzere toplam 24 oda bulunuyor. 3 sauna, 1 buhar odası, yüzme havuzu, spor salonu, dinlenme alanımız var. Restoranımız her zaman açık. Restoran hizmeti almak için otel müşterisi olamaya gerek yok. Şu an çiftlik ve otelde 30 kişi çalışıyor ancak bu sayı önümüzdeki yıllarda artacak” dedi.

Doğa harikası olan köyde yürüyüş yapılacak parkurlar bulunduğunu söyleyen Çınar, “Köyün üst bölümünde Buyer Gölü var. Hafta sonları oraya turlar düzenleniyor. İstanbul’dan gelip gölü görmeye gidenler var. Yine vadide Buyer Şelalesi var. Kepir Yaylası var üst kısımda. Orası Mayıs, Haziran ayında her gidenin çok şaşırdığı bir yer. İnsanlar, orayı görünce doğada bu kadar çiçek var mıydı diye düşünüyor. Otelimizde konaklayan misafirlerimize öncülük yapıp bu turları düzenleyebiliyoruz” diye konuştu.

Yapılan yatırımın son derece önemli olduğuna vurgu yapan Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, “Kemal Bey’in burada yaptığı yatırım daha çok kırsal turizmi amaçlayan, içinde hem üretimin olduğu hem de konaklamanın yapıldığı bir proje. Mobilyasını kendi üreten bir marangoz atölyesi var. İnsanların bahçesini, bostanını ekebileceği bir alan da yaratıldığı için oldukça geniş kapsamlı. Bölgede katma değer yaratacak, turizm altyapısını oluşturarak istihdam sağlayacak bir proje. İlçemiz, ilimiz adına kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu tür yatırımlara örnek teşkil edeceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Arslan ise, “Şu anda burada yaklaşık 30 kişi çalışıyor. Herkes evine ekmek götürüyor. Bütün iş insanlarından beklentimiz Kemal Bey gibi yüzlerine memleketlerine çevirerek insanlara katkı sunmaları. Gençlerimiz metropollerde ezilip, büzülüyor. Burada en azından kendi işlerinde çalışmış oluyorlar. Öbür taraftan da ilçemize katkı sağlıyor. İlk bahsettiğinde tesisin bu hale geleceğine inanmamıştık. Ancak gelinen aşamada çok güzel bir tesis yapmış. Kendisine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Askireg otel iletişim bilgileri:

0 (428) 453 62 92

GSM: 0 533 593 71 62

https://hotelaskireg.com/tr/