Oyuncu Alican Turan’ın sosyal medyada yaratmış olduğu Cemile Abla karakteri “Ben Beyaz Sevmiyorum” adlı tiyatro oyunu Avrupa ve Türkiye’de sahnelenirken, seyircilerden yoğun ilgi görüyor. Oyun, konusunun geçtiği Dersim’de 11 Kasım Cumartesi günü özel bir gala ile iki gösterim yaparak seyircisiyle buluşacak.

Oyun, Alevi bir Anadolu kadınının hikayeleri üzerinde kurgulanırken Dersim’in unutulmak üzere olan kültürel zenginlikleri, örf ve adetleri ile renkli bir dünya içerisinde seyirciye belgesel tadında sahneler sunuyor.

Ergenliğe girdiği gün anne ve babasını kaybeden Cemile, o gün ölümden dönen komşusu Xece’ye bir söz vermiştir. Ölüp ölüp dirilen Xece bugün yine ölmüş (!) Cemile doğduğu köye geri dönmüştür. Bir köy odasında yedi renk kefen hazırlayan Cemile, o odada geçmişinden neler hatırlar neler… “Ben Beyaz Sevmiyorum“ adlı Oyunu Alican Turan ile birlikte Munzur Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Bölüm Başkanı Doçent Doktor Duygu Çelik yazarken yönetmenliğini İstanbul şehir Tiyatrosu oyuncusu ve yönetmeni Özgür kaymak yönetiyor.