Van’da 2011 yılında meydana gelen depremde kaldıkları Bayram Oteli’nde meslektaşı Sebahattin Yılmaz ile birlikte enkaz altında kalarak hayatını kaybeden DHA muhabiri Cem Emir, ölüm yıldönümünde Hozat ilçesine bağlı Çığırlı köyünde bulunan mezarı başında ailesi ve meslektaşları tarafından anıldı.

Anmada konuşan Cem Emir’in kardeşi Sinem Börübaş, “Abimiz sadece abi değil yol göstericiydi, öğretmendi. Kısa ömrüne çok şey sığdırdı. Meslek hayatına çok şey sığdırmanın yanında çok ilkeli ve dürüst bir insandı. Bizde çok büyük izler bıraktı. Onunla birlikte adalet mücadelemizi verdi. Ağır ceza dosyamız kesinleşti. Van’daki bazı müştekilerle ilgili davalar açıldı. Bu devam ediyor. Dolayısıyla çok zor bir süreç. Hem sevdiğiniz insanı kaybetmek hem de adalet mücadelesine girmek. Cem unutulmayacak. İlkeli ve dürüst bir insandı” dedi.

Baba Mehmet Ali Emir ise, Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlere değinerek, “Biz yandık başkası yanmasın, bizim canımız yandı başkasının canı yanmasın dedik. Ama demek ki bizim çığlığımız duyulmuyor. Kim tarafından duyulmuyor yetkililer tarafından devlet tarafından duyulmuyor. Ama maalesef biz ne kadar bağırıp çağırsak da bunlar yine yaşanıyor” diye konuştu.

Kardeşi Bilge Emir de, “Bizimle aynı acıyı paylaşan insanları çok iyi anladık. Binlerce insan depremlerde hayatını kaybetti. Aynı acıları tekrar hissettik. Abimin değerlerini kardeşleri olarak ailesi olarak devam ettiriyoruz. Hep Cem Emir’in kız kardeşi olmaktan gurur duydum hep de öyle kalacağım” şeklinde konuştu.

Anmada, ailesi ve meslektaşları Cem Emir’in mezarına karanfiller bırakarak mum yaktı.