Dersim, doğal güzellikleri, endemizmi; kayıt altına alınmayı bekleyen flora ve faunasıyla sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en zengin coğrafyalarından biri. Ancak ne yazık ki akıllarını kâr hırsı ile bozmuş sermaye sahipleri, insanlığın ortak mirası olan bu güzellikleri yok etmek için bir an bile tereddüt etmiyor. Dimin Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. de Dersim’in ender güzelliklerini barındıran Pülümür ilçesine bağlı Karagöz Köyü’nde krom ocağı yapmayı planlıyor. Şirket bu amaçla 27 Haziran 2024 tarihinde ÇED sürecine ilişkin halkın katılımı toplantısı düzenleyecek. Yapımı planlanan proje, başta yöre insanları olmak üzere çevrecilerin tepkisini çekiyor.

GÖSTERMELİK, HALKI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Halkın karşı çıktığı her projeyi iktidarlardan aldıkları güçle hayata geçirmeyi akıllarına koyan şirketler, göstermelik halkı bilgilendirme toplantıları gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda Pülümür ilçesine bağlı Karagöz Köyü’nde Dimin Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapımı planlanan krom ocağı (arama-üretim) projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. maddesi gereği halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Bilgilendirilmesi ve Sürece Katılım Toplantısı” düzenlenecek.

27 Haziran 2024 günü saat: 11.00’de Tunceli Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda proje sahibi Dimin Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından düzenlenecek olan toplantı için aynı gün saat 09.15’de Pülümür Belediyesi önünden servis kaldırılacak.

KARAGÖZ, NİÇİN ÖNEMLİ?

2023 yılı başında Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümünden Doç. Dr. Mehmet Yavuz Paksoy ile yaptığımız röportajda Paksoy, başta Karagöz ve Dağbek olmak üzere Pülümür ilçesinin endemik türler açısından son derece zengin bir coğrafyaya sahip olduğunu belirtmişti.

Doç. Dr. Mehmet Yavuz Paksoy, ilçenin bu anlamdaki zenginliğine vurgu yaparak, “Pülümür İlçesi'nin özellikle dağlık bölgeleri, Ovacık'ın doğusu yani Pülümür'e bakan kısmı zaten Anadolu diyagonalinin en yüksek bölgesi ve endemik bitkilerin de en fazla bulunduğu bölge. Özellikle Karagöz ve Dağbek köyü. Bu civarlar endemizmin yoğun olduğu bir bölge. Karagöz Köyü'nün girişinde, hemen yol kenarında yaklaşık 10-15 metre çapında bir bölgede 6 tane endemik türün bir arada yayılış gösterdiğini tespit ettik. Yine Dağbek de gayet güzel endemik bitkilerin bulunduğu geniş alanlara sahip" ifadelerini kullanmıştı.

İlgili habere aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz:

https://www.dersimekspres.com/haber/dunyada-sadece-dersimde-var-510.html