Bazı basın yayın organlarında Ak Parti Tunceli İl Başkanı Bülent Süner’in müdahalesiyle Ak Parti merkez belediye başkan adayı Erkan Eroğlu’nun firmasına 31 milyon TL’lik konteyner kent ihalesi verildiği yönünde iddialar yer almıştı.

İddialara ilişkin Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu imzasıyla açıklama yapıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Pülümür ilçemizde devam eden konteyner kent yapım işi ihalesi ile ilgili bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında iddia edilen hususlara ilişkin bir bilgilendirme açıklaması yapma ihtiyacı hasıl olmuştur.

Pülümür ilçemizde üç ayrı noktada devam eden konteyner kentler için söz konusu haberlerde iddia edildiği üzere üç ayrı ihale yapılması söz konusu olmayıp, mezkur iş için tek bir ihale yapılmıştır. İhale, Afet ve Acil Durum Harcamaları Yönetmeliğinin 17. maddesine göre, pazarlık usulü ile 07.12.2023 Perşembe günü saat 11.00'de teklif veren 14 firma yetkilisinin huzurunda gerçekleşmiştir.

İhaleye 34 firma davet edilmiş, 14 firma ihaleye katılarak teklif vermiştir. İlk teklifler kapalı zarf içerisinde ve yazılı olarak alınmıştır, zarflar tek tek ihaleye katılan 14 firma yetkilisinin huzurunda açılmıştır.

ihalede en düşük teklifi, ihale uhdesinde kalan müteahhit Erkan Eroğlu İnşaat Firması 30 milyon 590 bin TL olarak vermiştir. Verilen en yakın ikinci teklif 48 milyon 750 bin TL'dir. Daha sonra ikinci tur teklifler istenmiş olup; ihaleye katılan 14 istekli firmadan ikinci bir teklif veren olmamıştır. Ekonomik açıdan en avantajlı teklifi 14 firma arasından müteahhit Erkan Eroğlu İnşaat Firması verdiğinden dolayı ihale firma uhdesinde kalmıştır. En düşük ikinci teklif ile ihale bedeli arasındaki fark 18 milyon 160 bin TL'dir. Söz konusu yapım işi yaklaşık maliyetine göre yüzde 33 kırımla ihale edilmiştir.

Teklifler yazılı olarak, afet ve acil durum harcamaları komisyonu nezaretinde ve ihale komisyonu marifetiyle 14 istekli firma huzurunda şeffaf ve rekabetçi bir şekilde alınmıştır. İddialarda belirtildiği gibi hiç bir kurum, kişi, parti veya kuruluşun ihale sürecine karşıması veya karışmaya teşebbüsü söz konusu değildir. İhalenin önceden belli bir kişiye verilmesi mümkün olmayıp, ihaleye giren ve teklif veren 14 firma belli olduğu gibi verilen teklifler de bellidir.”