Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
06 HAZİRAN Salı 20:26

Kutsalın avlanmasına tepki!

Dersim’de koruma altında bulunan ve yöre insanları tarafından Xızır’ın, Anafatma’nın Düzgün Bava’nın davarı olarak bilinen yaban keçisinin avlanmasına tepki gösterildi.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 26-01-2023 09:18   Güncelleme : 26-01-2023 09:48

Pülümür ilçesinde geçtiğimiz günlerde Karor Deresi mevkiinde fotoğraf çekimi yapan doğa fotoğrafçısı Muzaffer Akyüz, öldürülen bir dağ keçisi görünce durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi’ne bildirmişti. Olay yerine giden ekiplerin yaptığı incelemede yaban keçisinin kurşunla vurularak öldürüldüğü tespit edilmişti. Ekipler, polis ve jandarmaya da bilgi vererek dağ keçisini vuran avcı ya da avcıların yakalanması için çalışma başlatmıştı.

BELEDİYE BAŞKANI VE VATANDAŞLARDAN DAĞ KEÇİSİNİN ÖLDÜRÜLMESİNE TEPKİ

Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun ve ilçe sakinleri koruma altında bulunan dağ keçisinin avlanmasına tepki gösterdi.

Olayın yaşandığı bölgede inceleme yapan Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, “Pülümür Karor deresindeyiz. İki gün önce burada bir dağ keçisi vurulmuştu. Avcıların avladığı bir dağ keçisiydi. Bunlar ülkemizin ve İlimizin doğal güzellikleridir. Başta Pülümür bölgesi olmak üzere ilimiz yaban hayatıyla, flora ve faunasıyla zengin bir alan. Avcılığı ve özellikle av izninin verilmesinin kaçak avcılıkla aynı anlama geldiğini ifade etmek istiyorum. Yaban hayvanları kendi içerisinde kendi dengesini çok iyi sağlayabiliyor. Mutlaka birbirini etkileyen birbiri ile beslenen yaban hayatına müdahale etmek, onları avlamak ciddi bir sorundur. Kaçak avcılıkla mücadelede gerekli önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyorum. Bizlere hiç bir zararı olmayan, bizlerden hiç bir beklentisi olmayan bu hayvanlara bu şekilde davranışımızın doğru olmadığını düşünüyorum. Bir karıncaya bastığımız zaman nasıl bir acı hissediyorsak ve insanı bir duyguyla rahatsız oluyorsak bu hayvanlara da o gözle bakıp sahiplenmek bunların güzelliğini görebilmek en güzel duygu olmalı. Bu duyguyla hareket ederek keçileri vuran avcıları şiddetle kınıyorum. Ava izin verilmesinin de aynı bakış açısıyla görülmesi gerektiğine inanıyorum ve şiddetle kınadığımı ifade etmek istiyorum" dedi.

İlçede uzun yıllardır doğa fotoğrafçılığı yapan ve öldürülen yaban keçisine denk gelen Muzaffer Akyüz ise, “On yılı aşkındır bu dağlarda geziyorum. Gezerken de aynı zamanda fotoğraf çekiyorum. Bu geziler esnasında karşılaşmak istemediğim manzaralardan biri de insanların canice katlettikleri hayvanların ölüleri. Bunları görünce gerçekten insanın vicdanı sızlıyor. Bu yüzden avcılık kesinlikle spor değil, cinayettir. Herkesin de duyarlı olmasını istiyorum. Hayvanların korunması konusunda ses çıkarmalarını mümkünse avcı gördüklerinde tepki vermelerini ve Doğa Koruma Müdürlüğüne ve Jandarmaya haber vermelerini istiyorum" diye konuştu.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR