Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 MART Pazartesi 08:55

“Mülayim” her akşam su içmek için bu eve geliyor!

Dersim’in Nazımiye ilçesinde “Mülayim” ismi verilen yavru kirpi, aşırı sıcaklar nedeniyle su ihtiyacını karşılamak için her akşam bir evin bahçesine geliyor. Burada susuzluğunu gideren Mülayim yeniden doğal ortamına dönüyor.

ÇEVRE
Giriş Tarihi : 21-08-2023 09:54

Dünyada son yüzyılın en sıcak yaz mevsimi yaşanıyor. Aşırı sıcaklar, insanların yanı sıra doğadaki tüm canlıları da olumsuz etkiliyor. Dersim’de çekilen bir görüntü, aşırı sıcak yaz mevsiminin yaban hayatı üzerindeki olumsuz etkisini adeta gözler önüne seriyor. Nazımiye ilçesinde yavru bir kirpi, su ihtiyacını karşılamak için her gün düzenli olarak bir evin bahçesine geliyor. Susuzluğunu gideren kirpi, ertesi gün gelmek üzere yeniden doğal yaşam alanına dönüyor.

Dersim’de yavru bir kirpi, aşırı sıcaklar nedeniyle su ihtiyacını karşılamak için her akşam, Nazımiye ilçesine bağlı Geriş köyü Bayındır mezrasındaki evin bahçesine geliyor. Burada Özgür Yeğin (43) isimli vatandaş tarafından kaba konulan sudan içen kirpi, daha sonra yeniden doğal ortamına dönüyor.

Kirpiye “Mülayim” ismini verdiklerini belirten Özgür Yeğin, “Kirpimiz her gün geliyor. Çok susamış olarak gelen kirpinin önüne bir kap su koyuyoruz. Dakikalarca su içtikten sonra gidiyor” dedi.

Yaban hayatının aşırı sıcaklardan olumsuz etkilendiğini söyleyen Yeğin “Ama maalesef biz insanoğlu yaban hayatını ve doğayı yok etmeye kararlıyız. Sadece kendimizi bu doğanın üzerinde yaşayan varlık olarak görüyoruz. Bu doğru değil. Hayvanların da bizim kadar yaşamaya hakkı var. Doğaya sahip çıkalım. Doğa olmadan yaşam olmaz, ağaç olmadan yaşam olmaz” diye konuştu.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR