Pülümür Belediyesi’nin desteğiyle Cemal Süreya Kültür ve Bellek Evi, genel koordinatörü Ümit Altaş yönetiminde Temmuz ayı ile Kasım ayı sonuna kadar bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Atölyelerin yanı sıra belgesel gösterimleri, müzik ve muhabbetlerin yer alacağı etkinlik kapsamında Cemal Seraya Kültür ve Bellek Evi’nde kurulacak çadırlarda ilçeye dışarıdan gelenler misafir edilecek.

Hikayenin başladığı topraklarda ana sıkışmadan hikayenin peşinden koşabilmek, birlikte dinlemek ve muhabbeti ortaklaştırmak hedefi ile zamana yayılmış, mütevazi kaynaklarla etkinlik programı hazırladıklarını söyleyen CSKBE genel koordinatörü Ümit Altaş, süreç boyunca kendilerini cesaretlendiren ve programın hazırlanması için katkılarını esirgemeyen Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun’a teşekkür ederek herkesi etkinlik programına katılmaya davet etti.

29 Temmuz Cumartesi 16.00’da Pülümürlü fotoğrafçılar İsmail Yoleri ve Muzaffer Akyüz’ün “Pülümür’e Dair” başlıklı fotoğraf sergisi ile başlayacak etkinlikler aynı gün 17.30’da Metin Kemal Kahraman kardeşlerin 30 yıllık müzikal yaşamına ve Dersim’e dair katkılarına saygı duruşu olduğu belirtilen “Müzikli Muhabbet” ile devam edecek. 

1 Ağustos Salı günü saat 17.00’de ise başka bir müzikli muhabbet düzenlenecek. Kıymet, Kına Erzincan, Mercan Erzincan üçlüsünün Erzurum ve Sivas’ta başlayan yaşamları ile yollarının ortak hikayesinin yanı sıra bu ortaklığa tanıklık eden türküler seslendirilecek.

Kasım ayına kadar olan etkinliklere ilişkin bilgi veren Altaş, “Ali Nesin, Şükrü Aslan, Süleyman Cihangiroğlu (Nesin Vakfı Yönetmeni), Tayyar Özkan muhabbetleri, Cemal Süreya ve Hakikat Nefesleri belgeselleri ilk gösterimi ve çizim atölyesi programda yer alacak. Programda ayrıca Ozan Çoban, Güneş Demir, Özgür Polat, Hüseyin Beydilli, Mahir Kutlutürk gibi müzisyenlerin dinletileri de gerçekleştirilecek. Programa yeni eklemeler olabilecek. Bu güncellemeleri i CSKBE’nin “cskbepulumur” adlı facebook ve instagram hesaplarından paylaşacağız” dedi.

CSKBE etkinliklerinin dışında konser ve söyleşilerin yer aldığı bal festivali etkinliğinin de düzenleneceğini kaydeden Altaş, “Bu sene ilk kez Pir Sultan Abdal’ın, yüzyıllar öncesinden kurulup günümüze kadar varlığını koruyan Pülümür Hacılı Köyü’ndeki dergahında muhabbetlerle anılacağını belirtelim. Özetle, Pülümür’de her ay bir etkinlik düzenlenecek” diye konuştu.