Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 MART Pazartesi 09:11

Tarladan, tıbba bir başarı öyküsü!

Çemişgezek ilçesinde çalışkanlığı ve hamaratlığıyla Kıraçlar köyünün hanımağası olarak tanınan Helin Ekici, YKS’den aldığı 490 puan ile tıp fakültesini kazandı.

EĞİTİM
Giriş Tarihi : 24-08-2023 09:41

Ailesini ve köyünü gururlandıran Ekici, yaz döneminde tarlada çalışmaya devam ediyor. Traktör süren, bostanda karpuz hasadı yapan ve balıkçı babasına yardım eden tıp fakülteli Helin, herkese örnek oluyor.

Çemişgezek ilçesine bağlı Kıraçlar (Hıdıroz) köyünde Yılmaz ve Nermin Ekici’nin iki çocuğunun en büyüğü olan Helin Ekici (19), çalışkanlığı, becerikliliği ve hamaratlığı ile köyün hanımağası olarak biliniyor. Ailesiyle birlikte tarlada çalışan, bostanda karpuz hasadı yapan ve traktör süren Ekici, aynı zamanda balıkçılık yapan babasına yardım ediyor.

Kışın okuluna giden yazın ise ailesine yardım eden Ekici, YKS’den 490 puan alarak Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Büyük bir başarı örneği sergileyerek herkese örnek olan Helin, hem ailesini hem de köyünü gururlandırdı. En büyük hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayan Ekici, halen köyde ailesine yardım etmeyi sürdürüyor.

Ailesine yardım etmeyi sevdiğini dile getiren Helin Ekici, “Köyümü çok seviyorum. Çünkü ailemin bana eğitim açısından verdiği imkanlar ve destekleri çok önemli. Ben de bundan dolayı onlara köy işlerinde yardım ediyorum. Tarlada ve bostanda yardım etmekten büyük onur duyuyorum. Onun dışında hayvancılık ile uğraşıyoruz. İneklerimiz var. Onlara ahır işlerinde ve saman vermede yardım ediyorum. Köyümüz gerek kadına ve gerek se öğrenciye büyük önem veriyor. Okumaya çok önem veriyor. Küçüklükten beri hayalim tıp fakültesi okumaktı. Bunun için çalıştım ve elimden geleni yaptım. YKS sonuçlarıma göre Tokat Gaziosmanpaşa Tıp Fakültesi’ne yerleştim” dedi.

“KÖY İŞLERİNE VE KÖYÜME VEDA ETMEM GEREKİYOR”

Sevinçli olduğunu aktaran Ekici, “Ailemi, ilimi ve ilçemi gururlandırdığım için mutluyum. Bu benim hayallerimin bir başlangıcıdır. Bunu devam ettireceğim. Üniversitem Eylül ayında başlayacak. Köy işlerine ve köyüme veda etmem gerekiyor. Hıdıroz halkı beni özleyecek. Traktörü sürmeyi gerçekten çok seviyorum. Traktör günümüzde sadece erkek işi olarak görülüyor. Traktör sürmeyi iyi beceriyor ve seviyorum. Kendimle bu konu hakkında da gurur duyuyorum. Sonuçta erkeklerin yaptığı birçok işi kendim de yapabiliyorum. O yüzden mutluyum” diye konuştu.

“O, BİZİM KÖYÜMÜZÜN HANIMAĞASI”

Anne Nermin Ekici, “Kızımla gurur duyuyorum. Kışın okulda, yazın ise bize yardım eder. Bu yıl da tıp fakültesini kazandı. Bizi çok gururlandırdı. Sadece bizi değil, köyümüzü de gururlandırdı. O bizim köyümüzün hanımağası” şeklinde konuştu.

Haber: Sezai AKIN

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR