Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 ARALIK Pazartesi 13:46

TUNCELİ MÜZESİ, AVRUPA’IN EN İYİ 3 MÜZESİNDEN BİRİ

Türkiye’nin en yeni müzelerinden olan Tunceli Müzesi, Avrupa Müze Akademisi tarafından verilen Luigi Micheletti Ödülü’ne layık görüldü. Müze, Avrupa’nın en iyi ikinci müzesi seçildi.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 20-09-2023 14:48

Türkiye’nin en yeni müzelerinden biri olan Tunceli Müzesi, 2 bin eserle kentin binlerce yıllık tarihine ışık tutuyor. Kent merkezinde 1935 yılında Alman mimarlar tarafından çizilen ve bitiminin ardından uzun süre askeri kışla olarak kullanılan müze, yapılan restorasyon çalışmalarının ardından 2020 yılında açıldı.

5 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Tunceli Müzesi, 4 bloktan oluşan ve içerisinde kentin en eski tarihsel buluntularından çanak, çömlek, taş aletler, çeşitli madenlerden yapılmış eserlerin yanı yöreye ait inanç bölümünde Alevilik ile ilgili bilgi panoları ve ritüellerini temsil eden teşhir salonuyla da dikkat çekiyor.

Müze, 2022 yılında da Avrupa Müzeler Forumu tarafından dikkat çekici, farklı bir müze olduğu için ödüle layık görülmüştü.

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR
Ozlem 2 ay önce
Geldik gördük, abartmayin, gelip görmemiş olsak inanacağız, hiç bu kadar boş müze görmedim, ugrasmiasiniz, bina da güzel, fakat içinde çok çok çok az eser var