Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 ARALIK Pazartesi 13:00

Tünellerde önlem alınması için daha kaç kaza gerekiyor?

Dersim-Pülümür-Erzincan karayolunda bulunan çığ tünelleri, bakımsızlık ve aydınlatma olmayışından ötürü çok sayıda kazaya sebebiyet veriyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan en kısa güzergah olması nedeniyle sıkça tercih edilen karayolunda özellikle 8. tünel mevkiinde yaşanan kazalarda insanlar hayatını kaybederken çok sayıda yaralanmalı ve maddi hasarlı kaza meydana geliyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-10-2023 10:21

Dersim-Pülümür-Erzincan karayolunda 1960’lı yıllarda yapımına başlanan ve sonra sayıları arttırılan 7’si kaya olmak üzere 21 çığ tüneli bulunuyor.

Çığın yanı sıra kaya düşmelerini de önlemek amacıyla yapılan tüneller, yapımlarının üzerinden geçen onlarca yıla rağmen ciddi bir iyileştirmeden geçirilmediği için çok sayıda kazaya sebep oluyor.

Kaza riski bakımından ilk sırada yer alan 8. tünelle ilgili girişimlerde bulunan yurttaşların bu girişimlerine henüz olumlu bir yanıt verilmezken, Caner Canerik ve Düzgün Kılıç, tünelin giriş ve çıkış bölümlerine sürücüleri uyarmak amacıyla “kaza riski” yazısı yazdı.

8. tünelin karayolunda bulunan en tehlikeli tünellerden biri olduğunu söyleyen yazar ve belgesel yapımcısı Caner Canerik, “Burada yolun eğimi ve virajlı olması büyük tehlike yaratıyor. Her sene burada en az bir ya da iki kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı kazalar oluyor. Birkaç defa karayolları ekiplerine durumu bildirdik. Düzgün Kılıç arkadaşımla birlikte boya aldık ve buraya “kaza riski” yazısı yazdık. Kısmen azalma olsa da kazalar yaşanmaya devam ediyor. Burada uzmanların inceleme yapıp kaza sebeplerini bulması gerekiyor. Yine diğer tünellerde çatlama ve bozulmalar var ve sadece buraları sıvamak gibi bir yol deneniyor. Bu çok yanlış” dedi.

Sürücüler de tünellerde ciddi iyileştirme yapılması gerektiğini ifade ediyor. Karayolunu kullanan Ali Mazlum Yıldız isimli sürücü, “Dersim-Erzincan arasındaki bu yol çok çetin. Zaman zaman çukurlardan ve taş düşmelerinden oluşmuş deformasyonlar var. Tüneller çok tehlikeli. Tünelin girişi gözüküyor ancak çıkışı gözükmüyor. İki araç birbirini görmüyor. Bunların yapılması lazım. En azından bir aydınlatma yapılsın. Olan kazalar açıkçası bizi şaşırtmıyor. Her sene burada kazalar meydana geliyor” diye konuştu.

Bahsi geçen karayolu, Doğu ve Güneydoğu’yu Karadeniz’e bağlayan en kısa yol olması nedeniyle başta ağır tonajlı araçlar olmak üzere çokça tercih ediliyor.

Sürücü ve yurttaşların ortak çağrısı yeni can kayıplarının yaşanmaması için tünellerde gereken çalışmanın bir an önce yapılması yönünde.

 

Dersim EkspresDersim Ekspres

YORUMLAR