TBMM’ye taşınan haberde, YÖK Kayaokay’ın üniversiteden doçentlik başvurusu için verilen bir belge olmadığını, taciz iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturmanın da Danıştay’da olduğu bilgisini paylaştı.

İnternet sitemizde yayımlanan haberin ardından CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vermişti.

Özkan’ın önergesine YÖK adına cevap veren başkan vekili Prof. Dr. Metin Topcuoğlu, “Soru önergesinde ismi belirtilmeyen ancak tarife uygun olan kişi hakkında Munzur Üniversitesi tarafından kurulumuza gönderilen yazıda; ilgilinin 25.06.2019 tarihinden itibaren Araştırma Görevlisi olarak çalıştığı, bu kişinin Üniversitelerarası Kurula doçentlik başvurusu için üniversiteden talep etmiş ve kendisine verilmiş bir belgenin olmadığı, 15.06.2022 tarihinde ise taciz iddialarına ilişkin başlatılmış olan soruşturma sonucunda "Kamu görevinden çıkarılması" teklifiyle disiplin soruşturması yürütüldüğü, aynı konuda başlatılmış olan adli soruşturma sonucunda ilgilinin "lüzumu muhakemesi" yönündeki karara itiraz etmesi nedeniyle ceza soruşturması dosyasının Danıştay 1. Başkanlığı'na gönderildiği ve sürecin halen devam ettiği bilgisi yer almıştır” ifadelerine yer verdi.

Jet doçent Kayaokay, haberlerin ardından sitemizin genel yayın yönetmeni Ercan Topaç hakkında “Sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret, iftira, kişilerin huzur ve sükununu bozma” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuş ancak cumhuriyet savcılığı geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermişti.

Cumhuriyet savcısının “kovuşturma yapılmasına yer olmadığına” dair kararını önümüzdeki günlerde sitemizde yayımlayacağız.