Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
22 NİSAN Pazartesi 09:00

Tunceli/Dersim’de Seçim Sonuçlarına İlişkin Bir Değerlendirme!

Dr. Sabit MENTEŞE
Dr. Sabit MENTEŞE
Giriş Tarihi : 25-04-2023 09:23

Tunceli/Dersim’in yabancı olmadığı bir secim süreci daha yaşanmakta. Kendi seyrinde oldukça demokratik temayüller çerçevesinde yürütülen seçimin iki önemli ayağı; Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi. Sayın Kılıçdaroğlu’nun Dersim’de yüzde 85’in altında bir oy alması beklenmemekte. Geri kalan yüzde 15’lik kesim diğer adaylar arasında eşit olmayacak şekilde dağılacağa benzemektedir. Asıl yaşanacak CHP ile Yeşil Sol Parti ve bileşenleri arasında milletvekilliği ile ilgili mücadeledir. Aynı zamanda bu mücadeleyle doğrudan ya da dolaylı ilgisi olan ya da olmayanlar arasında ikinci bir mücadele ve bahis alanın açılmış olmasıdır. O da Milletvekilliği ile ilgili tartışma ve tahminlerin, siyasi analizlerin, yorumların vs. vs. Dersimin dağından taşına, kahvehanesinden su kenarlarına, Hozat’ından Çemişgezek’ine tüm kasabalarında ve köylerinde, en ilginç olanı palavra meydanında tartışılanlar olmak üzere seçim sonuçlarına ilişkin olandır.

Peki, iş nereye varır dersiniz ve seçim nasıl sonuçlanır? Bakıldığında Sayın Kılıçdaroğlu ile ilgili bir sorun görünmemekte. Zaten bir sorun bulunması bir yana, sorunun olması yönünde düşünmek dahi Dersim’liyi incitir. İncitmesi de gerekir. Bu konuda herkesin kendisine düşeni samimiyetle yerine getireceği kuşku götürmemekte. Ancak iş milletvekilliğine geldiğinde, milletvekilliğinin bire düşürülmesi Dersim’de sonuçları tartışılır hale getirmiştir. Nedenlerinden en önemli olanı Millet İttifakının el altında anlaşmaya giderek, seçmenlerini CHP adayına yönlendirmelerine ek, Yeşil Sol ve Bileşenlerinin kazanmaması için, diğer tüm partilerin de açıktan olmasa da gizli bir el tarafından aynı yöne kanalize edilmelerinin güçlü bir ihtimal dahilinde görülmüş olmasıdır.

Yaklaşık 67 bin civarında seçmene sahip Tunceli’de her seçimde olduğu gibi bu seçimde de büyük bir ihtimalle (yurtdışına gidenlerin demografik ve siyasi niteliklerini unutmamak gerekir) 55 bin civarında oy kullanması beklenen seçmenin Sayın Kılıçdaroğlu’nun yaratacağı sinerjiyi de hesaba katarak bir tahminde bulunmak gerekirse; geçerli oyların yüzde 60 gibi bir oranını Yeşil Sol ve bileşenlerinin alması beklenmektedir. Yüzde 25’ini CHP ve geri kalanını bölüşün. AKP’nin ise yüzde 15’in altına düşmesi beklenmemektedir. Buna göre matematiksel olarak yapılacak bir hesaplama ile Yeşil Sol Parti ve bileşenlerinin alacağı oy 33-34 bin civarında, CHP ve bileşenlerinin 14 bin civarında ve AK Parti ve bileşenlerinin 8 bin 500 civarında oy alması beklenmektedir.

Ancak önemli bir nokta; Yeşil Sol Parti ve bileşenlerin tabanı dahil, diğer parti tabanlarından CHP’nin adayına ne kadar bir seçmen kayması olur, böylece yukarıda belirtilen oy oranlarının değişim miktarını ise bu yazıyı okuyanların takdirine bırakarak; karşılıklı saygı ve demokratik temayüllere uygun bir seçim sürecinin yaşanabilmesi ve yaşatılabilmesi temennisi ile her kesime ve herkese güzellikler dileklerimle!

Dr. Sabit MENTEŞE

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI