Ölümler, kayıplar, yitimler hayatın doğal akışında insanoğlu için var olan gerçeklerdir. İnsanlar, sıralı ölmüyor maalesef. Keşke ölüm denen o yitim sıralı ve adil gelseydi. Hele hele genç ölümler insanın içini burkuyor.

Bugün bahsedeceğim konu acı genç ölümü. Bir kaç gün öncesine ait. Dersim doğasının güzelliğini anlatmaya gerek yok. Kentimiz, özellikle son yıllarda Türkiye ve dünya kamuoyunda büyüleyici güzellikleri ile öne çıkmaya başladı. Hele hele Dersim'in iki vadisi var ki doğasının seyrine doyum olmuyor. Sosyal yaşantının yok denecek düzeyde olduğu Dersim’de yerleşik halk yada çevre illerden gelenler; hele hele hafta sonları ruhlarını bir nebze de olsun doyurabilmek için akın akın bu iki vadide yolculuk yapıp uygun gördükleri yerlerde pikniklerini yapıp dönüyorlar. Ancak uzun zamandır dile getirdiğimiz bir tehlike var. Ve bu tehlike, iki vadimizde de insan hayatını tehdit edip, rahatını kaçıracak düzeye ulaşmış durumda. Her iki vadideki yollar nehirler boyunca uzayıp giderken yüksekçe tepeler ve dağlardan kopup gelen kayalar, bu yolların üzerine düşmekte. İşte, yola düşen bu kayalar ise bazen yoldan geçen araçlara isabet edip ölüm ve yaralanmalara sebebiyet vermekte.

Ocak 2024’te Ovacık’tan Dersim merkeze seyir halinde olan ve Ovacık ilçesinde uzun yıllardan beri esnaflık yaparak yaşamını sürdürmeye çalışan Ali Ekber Soylu isimli vatandaş, dağdan koparak gelen bir kayanın araca çarparak camdan içeri girmesi sonucunda yaralı olarak hastaneye kaldırılmış ama bütün çabalara rağmen kurtarılamayarak yaşamını kaybetmişti. Buna benzer, dünden bu güne yaşanan ölüm ve yaralanmalar ile neticelenen birçok olay.

En son Cumartesi günü Dersim-Erzincan karayolunun Zağge mevkiinde yaşanan kaya düşmesi olayında 23 yaşındaki gencecik bir kızımızı kaybettik. Yuvarlanan kaya parçası aracın ön camından içeri girerek Deniz Doğan isimli gencecik kızımızın hayatına son verdi. Ve yine aynı olaydan ötürü bir başka insanımız ise ağır yaralı. Nasıl olacak? Bu ölüm ve yaralanmalar ne zaman son bulacak? Devlet yetkililerinin kaya düşmesi ve benzeri olaylara karşı acil önlem almaları gerekiyor. Bu önlemler file germe mi olur, tehlike arz eden kayaları kontrollü şekilde düşürmek mi olur yada yeni bir yol güzergahı mı olur? Orasını bilemem. Ama bildiğim tek anayasal gerçek; Devlet vatandaşının can ve mal güvenliğinden sorumludur. Madem öyle ise; o zaman devlet yetkilileri bu tür durumların bir daha yaşanmaması için acil önlemler almak durumundadır.