Dersim Son Dakika Haber - Dersim Ekspres Gazetesi
HV
04 ARALIK Pazartesi 13:10

BAŞKAN

YILMAZCAN ŞARE
YILMAZCAN ŞARE
Giriş Tarihi : 03-11-2023 15:28

İyiye, güzele dair şeyler yazmak isterim. Çünkü bu harabe, bu kırık dökük zamanda, bu derbeder çağda, iyilere o kadar çok ihtiyacımız var ki. Kötülükten, acıdan, fenalıklardan içimiz dışımız yara bere bağladı.

Ben de zaman zaman iyilerden bahsederim. Hani Alevilerin şu sözü vardır ya; “iyilik iyidir” diye. Evet, iyilik iyidir ve iyiler iyidirler. İşte tam da bu noktada bu iyilerden birinden bahsetmek istiyorum. Almanya'da yaşayan memleketine aşık bir adam, bir iş insanı. Ali Kadir Tanrıverdi. Yaşadığı o diyarı gurbetten verdiği mücadele gerçekten de takdire şayan. O, memleket sevgisini iliklerine kadar yaşayan bir insan. İçinde menfaat, bir anlık pazarlık yoktur. Gittiği diyarı gurbette bile her dem Dersim ruhunu ve Kırmanciye sevgisini asla terk etmemiş bir zaman göçebesidir o.

Bundan on beş yıl önce Arêyê Kay tiyatro grubu ilk olarak Avrupa’ya turneye çıktığında işini gücünü bırakıp günlerce bizi bir yerden başka bir yere ulaştırmak için çaba harcamış sonraki yıllarda da organizasyonlarımıza omuz vermiştir. Hala da gerek maddi gerek ise manevi destek veren kendi insanına, kültürüne, inancına ve ana diline bağlı, özünü korumuş bir hakiki Dersimlidir Ali Kadir Tanrıverdi.

O, bir şeyi iş olsun diye yapmaz; inandığı için yapar ve de koşturur. Doğal bir insan zaten, tavırlarıyla, davranışları olduğu gibidir. Öyle kendi gibi öyle sade. Onca yıl kaldığı Almanya ondan, onun özünden hiç bir şey eksiltmemiştir. O yüzden Ali Kadir Tanrıverdi kendini korumayı başarmış nadir insanlardan biridir.

Ali Kadir Başkan, çeşitli kurumlarda layıkı ile başkanlık yaptığı için çevresi ve onu sevenler hep başkan diye hitap ederler. Dediğim gibi bizim iyimiz cidden iyidir. Başkan da işte bu iyilerden biridir. Bu anlattıklarım onu övmek için değil, zaten övgüye de ihtiyacı yoktur başkanın. Övülesi değil aksine gerçeğin ta kendisidir. Dileğim odur ki; Ali Kadir Başkan gibi iyilerimiz, Dersim sevdalıları artsın. Artsın ki; toplumuzda kayıp gitmekte olan bazı iyi değerlerin kaybolmaması için çaba sarf etsinler.

Ben, buradaki köşemden başkana teşekkür etmek istedim. Ve bu teşekkürü hak ettiğini de biliyorum. İyi ki varsın başkan. Bu toplumun senin gibi aşk ile çalışanlara ihtiyacı var.

YORUMLAR
Raştiye.. 2 hafta önce
Evet hizmetleri var.Ama derin bir siyasi çıkarda amaçladığı belli oluyor.Arka planı siyasi çıkar...Şunu anlamıyorum,biraz hizmet eden ve dernek başkanlığı yapanlar(bunu Alevi dernek başkanlarında da görüyoruz) bir süre sonra gerçek niyetlerini ortaya koyuyor.İşte bu yanlış..Samimi olacaklar, çıkarcı olmayacaklar.Çünkü çıkarcılar halkın onlara duyduğu güveni kaybederler.Niyetleri varsa baştan söylesinler.Duygu sömürüsü ve bazı değerleri basamak yapmasınlar.Yoksa herkesin siyaset yapma hakkı var.